2016.06.21. 17:19 biobolt kedvelő

Máriatövisről

A máriatövis, Silybum marianum az őszirózsafélék családjába tartozó növényfaj. Lágyszárú növény, leveleinek erezetét klorofillmentes levélszövet szegélyezi, fészkes virágzatában bíborszínű, virágai a szár csúcsán egyesével állnak, külső fészekpikkelyei erős, kemény tövisekben végződnek. Bóbitás kaszattermése tojásdad alakú.

A zöld növényekben a klorofill , amely a napsugárzás energiáját elnyeli, és közvetíti a növényi sejtben végbemenő szintetikus folyamatoknak, egy viaszállományú, rendkívül érzékeny vegyület amelyet, Willstätter (1904-1913) különített el először, és megállapította, hogy két hasonló szerkezetű anyag keveréke. A kétféle klorofill szerkezetét H. Fischer állapította meg 1940-ben.

A két vegyület, a klorofill-A és a klorofill-B csak a 3-helyzetű szénatom szubsztituensében különböznek, a klorofill-A egyik metilcsoportja helyett a klorofill-B-ben formilcsoport található. A klorofill-A kékeszöld, a klorofill-B sárgászöld színű, a klorofill-A körülbelül háromszor akkora mennyiségben van jelen, mint a klorofill-B. A 7,8-dihidro-porfinváz klorinváz komplex kötésű magnéziumot tartalmaz. A gyűrű oldalláncában lévő egyik karboxilcsoportot egy diterpénalkohol, a fitil-alkohol vagy más néven fitol észteresíti.

A máriatövisben három olyan májvédő vegyület is van, amelyek nélkülözhetetlenek a méregtelenítési folyamathoz.Antioxidáns hatása meghaladja a C és E vitamin tulajdonságait. Regenerálja az elhalt, elöregedett májsejteket, egészséges új sejteket hoz létre.

A máriatövis magjai tartalmaznak egy rendkívül fontos anyagot a szilibinint, amelynek a gyógyító tulajdonságait köszönheti.

A szilimarin egy flavononglikán,a szilidianin és szilikrisztin nevű izomérekből áll. Kísérletek igazolják, hogy a szilimarin terápiás hatékonysága három hepatoprotektív hatáson alapul:védi a membránt, szabadgyökfogó tulajdonságú, segíti a regenerációt.

A szilimarin reagál a májsejt-receptorokkal és blokkolja, vagyis lassítja ezzel a májra mérgező anyagok felvételét.A májban lebomló anyagok, de az alkoholfogyasztás, vagy környezeti mérgek is reaktív, oxigénion tartalmú anyagokat indukálnak szabad gyökök, melyek a membránlipidek többszörösen telítetlen zsírsavait és a membránban lévő fehérjéket,mint receptorokat, láncreakcióban oxidatív roncsolják. A szilimarinnak igen magas a hepatocytákhoz való affinitása, kémiai szerkezetének köszönhetően képes ezen szabad gyökök megfogására. Így a membrán és a sejt integritása megmarad. A károsodott sejtekben a szilimarin fokozza a fehérjeszintézist és normalizálja a foszfolipid metabolizmust. Ennek eredményeképpen stabilizálja a sejtmembránt és csökkenti vagy megelőzi az oldott sejtalkotók, transzaminázok kijutását a sejtből, valamint megakadályozza bizonyos májkárosító anyagok gyilkos galóca mérgei bejutását a sejtbe.

Egy 2006-os tanulmány a" Philoterapy Researc"-ben megjelent vizsgálatról,melyben 51 fős csoportot figyeltek meg 2 típusú cukorbetegségben szenvedőt négy hónapig. A csoport egyik fele placebot kapott a csoport másik fele silymarint.A vizsgálat eredménye a silymarint kapott betegek esetében meglepő eredményhez vezetett. A magas koleszterinszint jelentősen csökkent, és a vércukorszint is normalizálódott.

Alkalmazzák a cukorbetegségben szenvedők májának méregtelenítésére,és ezzel kapcsolatos szövődmények megelőzésére.A máriatövis alkalmazása különböző sérülésekre, szív és érrendszeri megbetegedésekre,és veseproblémákra is sikeresen alkalmazható.

A máriatövis a cukorbetegségben szenvedők általános egészségi állapotát javítja, erősítí az immunrendszerüket.

A szilibinin "méregteleníti" a májat, és elősegíti a regenerálódását. A máriatövisnek semmilyen mérgező vagy káros mellékhatása nem ismert.

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://mariatovis.blog.hu/api/trackback/id/tr615030516

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása